Doskonalenie nauczycieli

  107

  Szanowni Państwo,

  niniejszy numer „Refleksji” ma charakter wyjątkowy – z jednej strony celebrujemy 70-lecie placówki doskonalenia nauczycieli na Pomorzu Zachodnim, a z drugiej strony, pamiętając o najnowszej historii szkolnictwa i regionalnej specyfice kulturowej, podejmujemy tematykę nam bliską, obejmującą wątki edukacji, nauki i polityki oświatowej. Dlatego przygotowaliśmy – specjalnie dla stałych Czytelniczek i Czytelników, jak również dla wszystkich osób zainteresowanych działalnością Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli – wydanie specjalne pod tytułem Doskonalenie nauczycieli.

  Jakie treści kryją się pod tym hasłem?
  Przede wszystkim piszemy – w charakterze okolicznościowym, aczkolwiek nie mniej przez to obiektywnym – zarówno o przeszłości, jak i teraźniejszości wojewódzkiej placówki doskonalenia nauczycieli. Na przestrzeni dekad miała ona różne nazwy, ale dzisiaj, mam taką nadzieję, nieodmiennie kojarzy się z charakterystycznym logo ZCDN-u. Nie zapomnieliśmy przy tym o ważnych i zasłużonych dla regionalnej edukacji osobach, które swoimi działaniami przyczyniły się do tworzenia, wzmacniania i reformowania szkolnictwa – są one wspominane w różnych opublikowanych tu tekstach. Poza tym polecam Państwa uwadze artykuły popularnonaukowe i publicystykę związaną z tytułowym zagadnieniem.

  W tym miejscu chciałabym podziękować i obecnym, i byłym pracownikom Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Nie wolno mi również pominąć nauczycieli, badaczy, profesjonalistów, którzy przez wiele lat z nami współpracowali, a często wciąż współpracują. Dziękuję Państwu za pomysły, pracę, zaangażowanie, a przy tym chciałabym wyrazić nadzieję, że będziecie wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń nauczycieli.

  Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Państwu dobrej i inspirującej lektury.

  Urszula Pańka
  dyrektorka Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli